Piszę Składam Pstrykam | Basia Jendrzejczyk » Wigilia marzeń

Wigilia marzeń

Wigilia © Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl-3Dla niego Wigilia przestała być kameralnym spotkaniem w gronie rodzinnym, w ubiegłym roku wieczerzę spędził z ponad 600 osobami! Dlaczego? Bo właśnie wtedy samotność najbardziej doskwiera, więc postanowił zorganizować prawdziwą Wigilię, czyli nie wcześniej niż właśnie w Wigilię.

Mikołaj Rykowski ma za sobą bagaż doświadczeń, ale co najważniejsze otwarte serce na drugiego człowieka. Kilka lat temu dostrzegł, że jego znajomi czują się bardzo samotni w okresie świątecznym, dlatego postanowił ich zaprosić do siebie na Wigilię. Następnego roku ilość gości się powiększyła, bo znajomi przyprowadzili swoich znajomych aż w końcu mieszkanie okazało się za małe. Wigilię postanowił urządzić w swojej restauracji „Wioska rybacka”, gdzie przyszło 30 osób. To uświadomiło mu, ile radości sprawiło to zarówno gościom, jak i jemu, a także, że niemożliwe staje się możliwe, więc… W 2012 roku postanowił zorganizować Wigilię dla wszystkich samotnych w okolicy. Park Śląski udostępnił halę widowiskowo-wystawienniczą Kapelusz, gdzie Mikołaj przygotował 700 osób!

Mimo dużego przedsięwzięcia Mikołaj zadbał o szczegóły. Zorganizował autobusy, które kursowały specjalnie pod Kapelusz, znalazł sponsorów, którzy podarowali część jedzenia, a także artystów, którzy umilili czas przy wieczerzy śpiewając kolędy. Mikołaj pomyślał nawet o prezentach – każdy otrzymał kupon wymienny na książkę bądź płytę. Zgłosili się również wolontariusze, którzy pomogli w obsłudze tego wyjątkowego wydarzenia. Mikołaj nie wiedział ilu osób może się spodziewać, ponieważ informacja o Wigilii była rozpowszechniana na plakatach w okolicznych miastach i nie trzeba było rezerwować miejsca wcześniej. Przyszło 600 osób, a wśród nich zarówno bogaci, jak i biedni, bo samotność dotyka wszystkich. Był czas na modlitwę, kolację z tradycyjnymi potrawami, wspólne kolędowanie i rozmowy z nowo poznanymi osobami. Samotność w tym szczególnym dniu została z sukcesem zażegnana, a niesamowita radość i wdzięczność przybyłych sprawiła, że wszyscy zaangażowani w organizację Wigilii mogli z ulgą wykrzyczeć udało się!

Po Wigilii okazało się, że zostało dużo jedzenia, które na pewno ucieszy potrzebujących, a jako że u nas były już Święta, Mikołaj postanowił wraz ze znajomym i córką pojechać na Ukrainę do zaprzyjaźnionego pastora, z którym odwiedził rodziny. O utrudnieniach na granicy można by opowiadać długo, ale znowu się udało! Takim właśnie sposobem w dość niestandardowy sposób Mikołaj spędził Święta. Jak wielu jest wśród nas takich, którzy rzeczywiście w tym szczególnym okresie myślą nie tylko o sobie, swojej rodzinie, porządkowej gonitwie i prezentach? Czy nie zapominamy co najważniejsze jest podczas tych Świąt?

Historie, którymi dzielili się uczestnicy wieczerzy często były smutne i poruszające, to zainspirowało Mikołaja do przygotowania spektaklu “Wolne miejsce”, który wystawił we wrześniu w chorzowskim parku. Spektakl był także początkiem przygotowań do tegorocznej Wigilii, którą planuje na 1200 osób! Od października trwają spotkania z wolontariuszami, którzy chętnie włączają się w akcję, ale w dalszym ciągu można się przyłączyć i pomóc. Marzeniem Mikołaja jest żeby taka Wigilia odbywała się w każdym mieście w całej Polsce – oby się spełniło!

Zostań wolontariuszem – pomóż w organizacji Wigilii

Wigilia dla samotnych na Facebook’u

 

Wigilia © Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl-4

Wigilia © Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl-1

Wigilia © Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl-5

Wigilia © Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl-2