Piszę Składam Pstrykam | Basia Jendrzejczyk » “Połączyła nas muzyka” – MoJo

“Połączyła nas muzyka” – MoJo

mojo-babcia

Anna Nikołowa ma 85 lat. Od 54 lat mieszka w Bułgarii. Pani Anna pochodzi z Cieszyna i już od najmłodszych lat muzyka odgrywała w jej życiu ogromną rolę. W jej domu grywane były utwory z repertuaru Chopina, do którego miała słabość. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, gdzie tuż po ukończeniu szkoły muzycznej została skrzypaczką. Jej siostra była wiolonczelistką. Tam pracowała 13 lat.

W 1962 r. na Warszawskiej Jesieni, Pani Anna poznała Łazara Nikołowa wybitnego bułgarskiego kompozytora, za którego w niedługim czasie wyszła za mąż i wyjechała z nim do Sofii. Tam Pani Anna rozpoczęła pracę w orkiestrze Akademii Muzycznej, gdzie pracowała 22 lata. Mąż Pani Anny zmarł 11 lat temu, ale do tej pory jest w jej pamięci razem ze swoją trudną, ale bardzo ambitną i cenioną twórczością.

35 lat pracy w orkiestrze sprawiło, że przejście na emeryturę wcale nie było takie proste, gdyż całe życie Pani Anny toczyło się wokół muzyki. Jak się jednak okazało, czas emerytury został również spożytkowany. Pani Anna prężnie działa w Sofii, organizując kolejne spotkania muzyczne, a także będąc zapraszana na wszelakie koncerty muzyczne w okolicy. To właśnie trzyma Panią Annę przy życiu.

Film w całości został zrealizowany za pomocą telefonu komórkowego w ramach warsztatów organizowanych przez CIRCOM Regional w Sofii.