Piszę Składam Pstrykam | Basia Jendrzejczyk » Nagroda za reportaż „Wygrać życie”

Nagroda za reportaż „Wygrać życie”

silesia3

Miło mi poinformować, że mój reportaż „Wygrać życie” zdobył II nagrodę na XI Konkursie Dziennikarskim Silesia Press, którego gala odbyła się 2 czerwca w Katowicach.

Spośród prawie 100 nadesłanych prac (artykuły, reportaże, felietony, wywiady) jury, w skład którego weszli przedstawiciele największych śląskich mediów (prasa, radio, TV), wybrało najlepsze.

Bohaterką reportażu „Wygrać życie” jest Pani Jola, która nawet nie podejrzewała, że jest w niej tyle siły i determinacji. A kiedy te cechy się ujawniły? Paradoksalnie w sytuacji, która wielu osobom odbiera chęć do jakiegokolwiek działania. Pani Jola zareagowała inaczej, ciężka choroba nie podcięła jej skrzydeł. Wręcz przeciwnie – wzmocniła ją.

Ból piersi spowodował, że Pani Jola wybrała się do lekarza. Badania wykazały wielotorbielowatość piersi, a to skutkowało kolejnymi badaniami, biopsją i przyszła diagnoza – rak. Po krótkim czasie pierś amputowano. Pani Jola w tych trudnych chwilach na szczęście mogła liczyć na wsparcie syna. To dla niego również nie było łatwe przeżycie, ale to on stanął na wysokości zadania i potrafił być blisko i przytulić. Okazało się, że to nie koniec problemów zdrowotnych Pani Joli. Po kilku miesiącach pojawił się ból w drugiej piersi. Wtedy Pani Jola dążyła już do jej usunięcia, byleby uratować swoje życie.

Mastektomia to trudne przeżycie dla każdej kobiety, Pani Jola również była ciekawa co ją czeka, jak będzie wyglądała po operacji. To sprawiło, że szukała w internecie zdjęć kobiet po takim zabiegu, bezskutecznie. Pani Jola postanowiła, że pokaże się innym kobietom, które zmagają się z chorobą, że można ją wygrać i trzeba walczyć. Po sesjach zdjęciowych ukazały się zdjęcia, które wnet obiegły internet i co najważniejsze wielu kobietom dały siłę do walki w tych trudnych momentach.

Lista laureatów XI Konkursu Dziennikarskiego Silesia Press:

I nagroda:
Marcin Zasada, Dziennik Zachodni, Jerzy Gottfried, budowniczy Śląska: Architekt nie może myśleć, że narodził się w nim pomazaniec boży

II nagroda:
Agnieszka Niedojad, TVN, Lewe zwolnienia lekarskie
Barbara Jendrzejczyk, TVP Katowice, Wygrać życie
Monika Krasińska, Polskie Radio Katowice, Za wszelką cenę

III Nagroda:
Bożena Klimus, TVP Katowice, Ochmistrzyni
Tomasz Patora, TVN, Przychodzę na grób kogoś innego
Ewa Niewiadomska, Polskie Radio Katowice, Wywiad z prof. Andrzejem Jasińskim

Nagroda specjalna:
Radio Piekary

Link do strony Silesia Press: http://silesiapress.info/
Link do nagrodzonego reportażu: http://katowice.tvp.pl/22689314/18112015

silesia4

silesia2