Piszę Składam Pstrykam | Basia Jendrzejczyk » Nagroda Rady Programowej za najlepszy program

Nagroda Rady Programowej za najlepszy program

Nagroda Rady Programowej-6
Miło mi poinformować, że zostałam laureatką Nagrody Rady Programowej OTV Katowice dla młodych dziennikarzy, za najlepszy program wyemitowany na antenie naszej stacji w 2016 roku. Uhonorowano mnie za reportaż „Wygrać życie”.

Reportaż stworzyli: Barbara Jendrzejczyk – realizacja, Paweł Dominik – zdjęcia, Jacek Gołąb – dźwięk, Beata Widuch – montaż, Grzegorz Cięciwa – produkcja, Łukasz Kozera – muzyka, Krzysztof Sowa – światło.

Dziękuję mojej bohaterce Joli Szwed za zaufanie i podzielenie się historią oraz Pawłowi Szałankiewiczowi za inspirujące zdjęcia.

Nagroda Rady Programowej-3

Nagroda Rady Programowej-2

Nagroda Rady Programowej-1

Nagroda Rady Programowej-5

Bohaterką reportażu „Wygrać życie” jest Pani Jola, która nawet nie podejrzewała, że jest w niej tyle siły i determinacji. A kiedy te cechy się ujawniły? Paradoksalnie w sytuacji, która wielu osobom odbiera chęć do jakiegokolwiek działania. Pani Jola zareagowała inaczej, ciężka choroba nie podcięła jej skrzydeł. Wręcz przeciwnie – wzmocniła ją.

Ból piersi spowodował, że Pani Jola wybrała się do lekarza. Badania wykazały wielotorbielowatość piersi, a to skutkowało kolejnymi badaniami, biopsją i przyszła diagnoza – rak. Po krótkim czasie pierś amputowano. Pani Jola w tych trudnych chwilach na szczęście mogła liczyć na wsparcie syna. To dla niego również nie było łatwe przeżycie, ale to on stanął na wysokości zadania i potrafił być blisko i przytulić. Okazało się, że to nie koniec problemów zdrowotnych Pani Joli. Po kilku miesiącach pojawił się ból w drugiej piersi. Wtedy Pani Jola dążyła już do jej usunięcia, byleby uratować swoje życie.

Mastektomia to trudne przeżycie dla każdej kobiety, Pani Jola również była ciekawa co ją czeka, jak będzie wyglądała po operacji. To sprawiło, że szukała w internecie zdjęć kobiet po takim zabiegu, bezskutecznie. Pani Jola postanowiła, że pokaże się innym kobietom, które zmagają się z chorobą, że można ją wygrać i trzeba walczyć. Po sesjach zdjęciowych ukazały się zdjęcia, które wnet obiegły internet i co najważniejsze wielu kobietom dały siłę do walki w tych trudnych momentach.

Link do nagrodzonego reportażu: http://katowice.tvp.pl/22689314/18112015