Piszę Składam Pstrykam | Basia Jendrzejczyk » Marcin Lachowicz otrzymał międzynarodowe wyróżnienie

Marcin Lachowicz otrzymał międzynarodowe wyróżnienie

SPP (C) Marcin Lachowicz - marcinlachowicz.com (2 of 6)

Siemianowicki fotoreporter, Marcin Lachowicz, otrzymał wyróżnienie w kategorii “Fotografia Środkowoeuropejska” skierowanej do uczestników z Czech, Węgier, Polski i Austrii w najważniejszym słowackim konkursie dla zawodowych fotografów – Slovak Press Photo.

Slovak Press Photo organizowany jest od 2011 roku dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Uroczyste wręczenie nagród Slovak Press Photo, które uświetnił prezydent Słowacji Andrej Kiska, zakończył wernisaż wystawy pokonkursowej. Jurorami tegorocznej edycji konkursu byli uznani fotografowie i krytycy sztuki – Paul Martinka (Słowacja/USA), Yuri Kozyrev (Rosja), Doc. Jana Hojstričová (Słowacja), Prof. dr h.c. Jindřich Štreit (Czechy), Roman Vondrouš (Czechy), Jan Šibík (Czechy) oraz Pavel Neubauer (Słowacja).

Marcin Lachowicz ma 29 lat, z fotografią związany jest od 11 lat; zawodowo zajmuje się fotografią dokumentalną. Obecnie jest również studentem prestiżowego Instytutu Fotografii Kreatywnej przy Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Jako fotograf niezależny publikował w lokalnych gazetach na terenie Górnego Śląska, w ogólnokrajowych magazynach specjalistycznych oraz w portalach międzynarodowych i publikacjach książkowych. Ma na swoim koncie wystawy w Polsce, Czechach oraz w Norwegii.

Nagrodzony fotoreportaż stanowi portret Jacka Zieliniewicza, który latem 1943 roku został aresztowany i wysłany do Auschwitz-Birkenau. Po 40 latach milczenia na temat ciężkich doświadczeń zaangażował się w działalność edukacyjną na temat obozów koncentracyjnych. Cykl zdobył również nominację podczas tegorocznej edycji Grand Press Photo, największego polskiego konkursu dla fotoreporterów.

Wystawę zwycięskich fotografii można odwiedzić bezpłatnie do końca listopada 2014 roku w Muzeum Miasta Bratysławy.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na stronie autora marcinlachowicz.com oraz na Slovak Press Photo

SPP (C) Marcin Lachowicz - marcinlachowicz.com (1 of 6)

Gala wręczenia nagród Slovak Press Photo w Pałacu Prymasowskim w Bratysławie

SPP (C) Marcin Lachowicz - marcinlachowicz.com (3 of 6)

Prezydent Słowacji Andrej Kiska i dyrektorka konkursu Jana Garvoldtová

SPP (C) Marcin Lachowicz - marcinlachowicz.com (5 of 6)

Wernisaż wystawy nagrodzonych fotografii w Muzeum Miasta Bratysławy

SPP (C) Marcin Lachowicz - marcinlachowicz.com (4 of 6)

Prof. dr h.c. Jindřich Štreit i Marcin Lachowicz

SPP (C) Marcin Lachowicz - marcinlachowicz.com (6 of 6)

Wernisaż wystawy nagrodzonych fotografii w Muzeum Miasta Bratysławy