Piszę Składam Pstrykam | Basia Jendrzejczyk » II Dzień Filmowca

II Dzień Filmowca

Dzień Filmowca - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl-1

Dzień Filmowca to lokalny festiwal filmowy skierowany do branży producenckiej i twórców filmowych związanych ze Śląskiem.

Program festiwalu był różnorodny, na dużym ekranie Kina Kosmos można było zobaczyć ciekawe realizacje, które brały udział w konkursie głównym, a także wziąć udział w warsztatach, panelach dyskusyjnych oraz targach branżowych.
Do najciekawszych punktów harmonogramu należały rozmowy o finansowaniu produkcji filmowych, spotkania z Lechem Majewskim, Kazimierzem Kutzem oraz Andrzejem Draganem. Mieliśmy okazję zobaczyć prapremierę filmu Majewskiego „Psie Pole”, a także odrestaurowane „Milczenie” Kutza.
Muszę jednak przyznać, że spotkanie z Andrzejem Draganem było dla mnie najciekawszym punktem tegorocznego Dnia Filmowca. Młody fotograf światowej sławy zaskoczył mnie niezwykłą skromnością i pokorą. Twórca tzw. „efektu Dragana”, czyli specyficznej cyfrowej obróbki fotografii, autor wielu znanych portretów, a na co dzień również fizyk, opowiedział o swojej pasji, która jak się okazuje na fotografii się nie kończy. Mieliśmy przyjemność zobaczyć premierę filmu „Hierarchy Lost” jego autorstwa oraz dwóch krótkich filmików, które zrobiły niesamowite wrażenie na widzach.

II Dzień Filmowca zakończyła gala, w której poznaliśmy laureatów nagród w poszczególnych kategoriach.

FILM FABULARNY
“Zabicie ciotki” reż. Mateusz Głowacki,

FILM DOKUMENTALNY
“Rebelianci” reż. Kamil Krawiec,

TELEDYSK
“Prince of Pawns” reż. Aleksander Kozłowski,

REPORTAŻ
“Kosmiczne marzenie” reż. Barbara Jendrzejczyk,

MAKING OF
“Szychta” reż. Marcin Banot.

Oprócz nagród w kategoriach głównych przyznano dwie dodatkowe nagrody: nagroda specjalna od organizatora Festiwalu dla Piotra Iwanowicza za zdjęcia do filmu dokumentalnego “Rebelianci” oraz nagroda specjalna od firmy 24MEDIA dla Wojciecha Dudzicza za film “Lucky”.

Dzień Filmowca - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl-4

Dzień Filmowca - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl-2

Dzień Filmowca - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl-5

Dzień Filmowca - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl-7