Piszę Składam Pstrykam | Basia Jendrzejczyk » Żyją z Huty…

Żyją z Huty…

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (11 of 13)

Huta „Jedność” w Siemianowicach Śląskich od ponad 10 lat jest w likwidacji. Kiedyś było to miejsce pracy dla niemal 4 tysięcy osób, teraz hektary gruzowiska, które jak się okazuje również niektórym zapewniają byt.

Niezabezpieczony teren huty stał się nie lada gratką dla złomiarzy. Huta ogrodzona jest murem, z którego już niewiele pozostało i mimo wymalowanych farbą napisów „zakaz wstępu”, nikt nie zwraca na nie uwagi. Huta stała się łącznikiem dzielnic Hugo z Centrum i nie brakuje tu codziennie osób, które skracają sobie w ten sposób drogę. Bez problemu można spacerować po Hucie i co ciekawsze można również kraść.

Interesując się tematem Huty, byłam tam częstym gościem i zawsze było tam kilkanaście osób, które zbierają złom. Zarówno dzieci, jak i dorośli traktują to jako swoją pracę i sposób na przetrwanie. Teren jest pod ochroną, której zazwyczaj nie widać, a jeśli już się wyłonią, to i tak nie reagują na kopiących w gruzach ludzi. Nie tylko wejście do Huty nie jest zabezpieczone, lecz cały teren. Dziura na dziurze, nie trudno o wypadek. Mój niepokój wzbudziły dzieci, które biegają po niebezpiecznym terenie i szukają złomu. Niestety podczas żadnej wizyty nie spotkałam się z wizytą strażników miejskich, czy policjantów.

Wśród osób, które przychodzą na hutę są naprawdę różne przypadki, wszystkich łączy jedno – brak pracy. Nie wszyscy zbierający złom mają problemy z alkoholem, nie wszyscy są bezdomni – to stereotypy, które sprawiają, że stajemy się obojętni na otaczającą nas sytuację. Jednym ze złomiarzy jest Bogdan, który ma 33 lata, od ośmiu lat jest bezdomny i bezrobotny. Jak sam mówi, żyje z Huty, zbiera złom. Jego historia wyróżnia się na tle innych osób, które żyją w ten sposób. Bogdan pochodzi z Koszalina i wychował się w Rodzinnym Domu Dziecka wraz z czwórką rodzeństwa. Po ukończeniu 18 roku życia dostał wyprawkę i musiał sobie radzić sam. Poszedł do wojska, a później na studia na Politechnikę Koszalińską. Niestety po pierwszym semestrze zrezygnował i zaczął pracę w kafejce internetowej, później próbował swoich sił jako akwizytor, w końcu pracy zabrakło. Nadszedł moment, kiedy pieniądze z wyprawki skończyły się, nie było już na wynajem, na jedzenie, na życie. Wtedy zaczął chodzić po śmietnikach, szukać złomu, to pozwalało przetrwać. Rozpoczęły się podróże po Polsce w poszukiwaniu pracy przy większych miastach. Niestety nie trafiło się nic na stałe, co dawałoby szansą na odbicie się od dna. Od roku Bogdan mieszka w pustostanie na terenie Huty „Jedność” w Siemianowicach Śląskich. Tam też codziennie szuka złomu – traktuje to jako swoją pracę i sposób na przetrwanie. Bogdan chciałby zmienić swoje życie, ale to nie jest proste w dzisiejszym świecie. Problem bezrobocia dotyczy wielu osób, a brak zameldowania, normalnych warunków bytowych, niestety nie ułatwia drogi do nowego życia.

Oczywiście na Hucie można spotkać także wiele osób, które pomocy nie chcą. Po rozmowie z pięcioma chłopakami w wieku od 13 do 18 lat, mogłam się przekonać, że są przypadki, które wymagają interwencji specjalistów i nigdy nie ma gwarancji, że uda się coś zmienić. Widok 13-latka, który z papierosem w ustach przebiera kilofem i nie szczędzi wulgaryzmów, potrafi ściąć z nóg. Chłopaki nie zgodzili się na zdjęcia, bo mają na koncie przewinienia i obawiają się policji, jeden z nich uciekł z poprawczaka. To dzięki „pracy” na Hucie mają na papierosy, alkohol i dopalacze.

Każdy człowiek to osobna historia, ale po kilkunastu wizytach i rozmowach wiem, że ciche przyzwolenie na taką sytuację może się źle skończyć…

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (14 of 1)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (8 of 13)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (12 of 13)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (4 of 13)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (9 of 13)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (3 of 13)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (6 of 13)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (10 of 13)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (5 of 13)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (7 of 13)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (13 of 13)

Huta - Basia Jendrzejczyk - piszeskladampstrykam.pl (1 of 13)